Latest News

Winter Dressage Qualifier

(October 13, 2012)

The first of the Winter Qualifiers was held at Norton Heath on Saturday 13th October. It was a cold but mainly dry day with all classes hotly contested.

The qualifier is a team event with the winners going to the BRC Winter Indoor Championships at Hartpury Easter Weekend 2013.

The Royal Windsor Horse Show novice dressage qualifier was also held. Lucky winners go to the Royal Windsor Horse in May 2013.

Below are the team results which are subject to confirmation by BRC.

Senior Teams
1st - Ingatestone and Blackmore Green (Paula Watson, Katie Pittaway, Elaine Souter, Lotte Olsen)
2nd - Saffron Walden and District 1 (Ella Westerhuis, Suzannah Engelmann, Vicky Palmer, Sophie Haylock)
3rd - Essendon and Epping Forest (Michelle Snooks, Angela Westgarth, Camilla Sheeley, Katie Dartnell)
4th - Billericay and District Gold (Rosie Bates, Lauren Goode, Karen Paffey, Janet Hyde)
5th - Tendring Hundred Red (Gail Jeffrey, Claire Bolt, Christine Punter, Sameen Rush)
6th - Royal Wood (Nichola McClure, Gemma Jewell,  Hannah Godfrey, Melanie Hall)

Junior Teams
1st - Royal Wood (Lydia Lodge, Summer Dann, Emily Uden, Abigail Uden)
2nd - Ingatestone and Blackmore Blue (Chloe Rowntree, Morgan Ackland, Holly King, Polly Banfield)
3rd - Ingatestone and Blackmore Orange (Summer Nichols, Leah Byrne, Victoria Lee, Claire Winder)
4th - Ingatestone and Blackmore Yellow (Abi Morrel, Sydney Gallagher, Lucinda May, Julia Studholme)
5th - Essendon and Epping Forest (Jodie Richter, Charlotte Cox, India Sheridan)
6th - Billericay and District (Abbie Rose-Horne, Lizzy Bird, Laura Edwards, Hayley Goode)

Royal Windsor Senior
1st - Lauren Jones on Lady Zadie from Tendring
2nd - Claire Bolt on Ashes Quest from Tendring
3rd - Hannah Godfrey on Paddy from Royal Wood
4th=  - Hollie Gilbey on Fearless Frank from Stansted and Camilla Sheeley on Lula Bailerina from Essendon
6th - Katie Pittaway on Shipley from Ingatestone and Blackmore

Royal Windsor Junior
1st - Lucinda May on Snow Goose from Ingatestone and Blackmore
2nd - Charlotte Pegrum on Flashy Lad from Essendon
3rd - Summer Dann on Well Done from Royal Wood
4th - Claire Winder on Trfrifawr Samson from Ingatestone and Blackmore
5th= Luzzy Bird on Freddy from Billericay and Hayley Goode on Arnie, also from Billericay

Click here to return to the News page